Nacházíte se

Noc vědců

Těšíme se na Vás na 15. ročníku Noci vědců, která proběhne v pátek 27. 9. 2019!

Přijďte se podívat do našich pracovišť na Slovance, v Cukrovarnické a Dolních Břežanech, kde na vlastní oči spatříte laboratoře, v nichž se dělá špičková věda. Máme pro vás připraveny exkurze s pokusy do našich laboratoří vhodné pro rodiny s dětmi, interaktivní exponáty a workshopy pro starší, přednášky a diskuze s vědci pro širokou veřejnost či specializovaný program pro studenty vysokých škol. Objevte kouzla fyziky ve světě kolem nás v neopakovatelné atmosféře nočních hodin!

Zarezervujte si své místo včas na na rezervace.fzu.cz. Kvůli prostorovým kapacitám je počet míst na většině akcí omezen.

Pracoviště Slovanka

MIKROSTRUKTURA VĚCÍ
Studium materiálů bývá obyčejně považováno za dostatečně suchopárný, odtažitý a náročný obor, kterému se věnují jen specifické skupinky podivínů. Nicméně médii se poslední dobou prohnala vlna článků vyzdvihující studium tu nanokrystalů, tu lékařských stentů. Vybaveni špičkovým, dokonce českým skenovacím elektronovým mikroskopem Tescan FERA3 pokusíme se návštěvníkům ukázat neočekávaně elegantní mikrostruktury zcela banálních každodenních věcí, které jsou svědectvím o umných metodách průmyslové výroby, či o efektivitě evolučních strategií. Nad víčky, skořápkami a ulitami bude dostatek prostoru i pro fyzikální podstatu používaných metod.

Kapacita: 10 míst, rezervujte si své místo
Čas: 18:00, 19:15, 20:30, délka exkurze cca 1 hodina


KOVY S TVAROVOU PAMĚTÍ
V tajemné kotelně se skrývá laboratoř, kde vznikají materiály s nevídanými vlastnostmi. Jak se chovají kovy s tvarovou pamětí, k čemu je lze využít a co se v laboratoři vyvíjí bude demonstrováno jak výkladem, tak sérií pozoruhodných pokusů.

Materiály s tvarovou pamětí jsou moderní materiály vyvíjené pro své neobvyklé funkční vlastnosti, jako jsou: tvarová paměť, schopnost vyvolat mechanický pohyb či působit vratně na své okolí silou při vyvolané změně teploty, elektrického či magnetického pole. Materiály s tvarovou pamětí mohou být kovy, ale i polymery, keramiky a nejrůznější hybridní kompozity uměle vyrobené z těchto materiálů. V technických zařízeních mohou nahradit složitější zařízení jako spínače či motory, jejich ovládání je jednoduché a lze je v podstatě libovolně zmenšovat. Během krátké návštěvy budou vysvětleny principy, metody studia a technické využití jevů tvarové paměti v kovech související s tepelně řízenou martenzitickou fázovou transformací, principy aktuace pomocí magnetického pole v kovech a kompozitech, či funkce elektroaktivních polymerů. Nerozumíte některému z těchto termínů? Nebojte, vše vysvětlíme.

Kapacita: 10 míst, rezervujte si své místo
Čas: 18:00, 19:15, 20:30, délka exkurze cca 1 hodina

Rezervační portál najdete na rezervace.fzu.cz

Kontakt: Míla Moudrá, tel.: 266 052 124, 606 099 528, e-mail: moudraatfzu [dot] cz

Pracoviště Cukrovarnická

BUŘTY, LASERY, ATOMY – FYZIKA VŠEMI SMYSLY aneb objev svou specializaci

Zveme studenty VŠ fyzikálního a technického zaměření na speciální program na Oddělení tenkých vrstev a nanostruktur Fyzikálního ústavu AV ČR.

Zažijtvečer vzrušující praktické fyziky až na dřeň hmoty bez sáhodlouhých odborných přednášek, zato se spoustou experimentů odhalujících krásy nanosvěta. Čtyři hodiny, které mohou nasměrovat Tvou budoucnost. Ve Fyzikálním ústavu uvidíš nejen špičkové vědecké přístroje, ale dozvíš se a vyzkoušíš si, jak se s nimi doopravdy pracuje a co a proč se s nimi zkoumá. Čeká Tě opravdová věda – měření se skenovacím elektronovým mikroskopem (SEM), mikroskopem atomárních sil (AFM) a Ramanovým spektrometrem. Odhalíš mikrostrukturu, chemické složení a elektrické vlastnosti fotonických krystalů, nanodiamantů coby nadějných biosenzorů, či křemíkových nanodrátků a perovskitů pro účinnější fotovoltaické systémy. V závěru večera zjistíš, že bez těchto materiálů už dále nemůžeš být :) Představíme Ti proto i možnosti dlouhodobé spolupráce s FZU (bakalářské, diplomové a doktorské práce v oblasti nanověd a perspektivní pracovní místa).

Program se skládá ze tří bloků věnovaných fyzice vědecké, které doplní v přestávkových blocích fyzika nevážná (ale neméně zábavná :) ), a to zejména pokusy s tekutým dusíkem (uděláme si zmrzlinu), fascinující fyzikální barvy a hlavně diskuze nad čímkoli zajímavým, případně i nezajímavým. Pokud počasí dovolí, opečeme si ke společnému bádání špekáčky. Pokud bude počasí proti, budou utopenci ;)

Kapacita: 20 míst, pouze pro VŠ studenty, rezervace povinná na emailu kricekatfzu [dot] cz
Čas: 18 – 22+ h

Kontakt: Radek Kříček, tel.: 266 052 124, e-mail: kricekatfzu [dot] cz

Pracoviště Dolní Břežany - HiLASE a ELI Beamlines

Celý program v laserových centrech se bude odehrávat v 18- 23 h.

Prostřednictvím tematických přednášek vezmeme návštěvníky na zajímavou pouť přibližující klíčové okamžiky při objevování vlastností světla a vývoje laseru a představíme některé fascinující aplikace nejmodernějších vysokovýkonových a ultraintenzivních laserů v průmyslu i ve vědě a výzkumu. Do útrob center mohou zájemci nahlédnout v rámci speciálních komentovaných prohlídek či prostřednictvím virtuální reality. Připravena je celá řada statických i interaktivních exponátů, laserové bludiště, experimentování se světlem a lasery. Dále chystáme netradiční světelné projekce fyzikálních simulací přímo na laserovou budovu a mnohé další aktivity.

Podrobné informace o programu jednotlivých center naleznete na webu HiLASE a ELI Beamlines.


KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY:

Společně s našimi vědci se vydáte do útrob jednotlivých laserových center. Nahlédnete na jednotlivé laserové systémy a navštívíte některé z experimentálních hal. Během prohlídek se srozumitelnou formou dozvíte o našich vědeckých nástrojích, výzkumných aktivitách i architektonických zajímavostech stavby.

ELI Beamlines - předpokládaná délka prohlídky je 45 minut, kapacita 20 míst. Prohlídky budou zahájeny v časech:

18:00
18:00 (v angličtině)
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00

HiLASE - předpokládaná délka prohlídky je 30 minut, kapacita 15 míst. Prohlídky budou zahájeny v časech:

18:15
19:00
19:45
20:30
21:15
22:00

POPULÁRNĚ–NAUČNÉ PŘEDNÁŠKY:

18:15 – 19:00 Optika v běžném životě: Od brýlí k optickým vláknům
budova centra HiLASE, dr. Martin Hanuš (HiLASE)
19:00 - 19:55 Tajemství nejintenzivnějšího laseru světa
budova centra ELI Beamlines, Mgr. Miroslav Klotz, Ph.D. (ELI Beamlines)
19:00 – 19:45 Laserové aplikace nejen pro průmysl
budova centra HiLASE, dr. Jan Brajer (HiLASE)

Rezervaci na přednášky doporučujeme (rezervace.fzu.cz).

LEGO workshop

19:00-20:00 a 21:00-22:00: Vyrobte si z Lego kostiček světelný spirograf a kreslete vlastní obrazce pomocí světla. Na workshop doporučujeme rezervaci. Kapacita workshopu je 10 sad, v případě zájmu můžete pracovat ve dvojicích (v tom případě prosím napište obě jména do jedné přihlášky). Doporučený věk 6+ (s doprovodem). Doba trvání cca 1 hodina.

Virtuální realita

Ve 3D se projdete laboratořemi, které jsou návštěvníkům reálně nepřístupné (ocitnete se tak i v těsné blízkosti nejintenzivnějších laserů světa). Můžete pozorovat interakci laserových svazků v prostředí vakua při vytváření temné husté hmoty nebo simulace urychlování protonů pro lékařské aplikace.

Propojení vědy a umění

Těšit se můžete na bohaté propojení vědy a umění v neopakovatelné atmosféře noci. Připravujeme pro vás speciální světelné projekce fyzikálních simulací na laserovou budovu ELI Beamlines i netradiční hudební překvapení.

Interaktivní exponáty

Interaktivní i statické exponáty vám přiblíží některé specifické vlastnosti laseru, představí skutečné součástky moderní laserové laboratoře, ale i funkční historické kousky. Vyzkoušíte si například dálkové řízení laserového zrcadla, pomocí laserového paprsku si změříte tloušťku svého vlasu a během hry na laserové piano zase zjistíte, zda se ve vás skrývá laserový virtuóz.

Fotokoutek “Staň se vědcem”

Přemýšleli jste někdy o vědecké dráze? Staňte se alespoň na chvíli laserovým fyzikem nebo experimentálním vědcem. Kromě fotky si domů odnesete i zajímavé poznatky o tzv. “čistých prostorech”, ve kterých naši vědci každodenně pracují.

Kontakt:
HiLASE: Kateřina Brejchová, tel.: 724 388 775, e-mail: katerina.brejchovaathilase [dot] cz,
ELI Beamlines: Hana Strnadová, tel.: 601 560 333, e-mail: hana [dot] strnadovaateli-beams [dot] eu


Rezervační portál pro výše uvedené akce najdete na rezervace.fzu.cz

Upozornění:
Dovolujeme si vás upozornit, že tato akce je veřejná. Z jejího průběhu jsou pořizovány fotografie a videozáznamy pro reportážní účely a propagaci akce Mezinárodní den světla na našich internetových stránkách a sociálních sítích. Pokud si nepřejete být na těchto záznamech, obraťte se přímo na naše kolegy v místě konání nebo tak učiňte zpětně na e-mailu kontaktních osob uvedených výše dle místa konání.

Kompletní informace o Noci vědců najdete na národním webu: www.noc-vedcu.cz; národní facebook sledujte na: www.facebook.com/nocvedcuoficial.